A është mjalti “vegan”

  Ndonjëherë përgjigjet “e qarta” nuk janë edhe përgjigje të sakta. Nëse nuk mendoni mirë që në fillim, me siguri do të thoni që mjalti është vegan, mirëpo – e keni gabim. Mjaltin e marrim duke “shfrytëzuar” bletët, dhe gjatë atij procesi shëndeti dhe jeta e këtyre...

Si fillon kanceri në mushkëri dhe si të parandalohet?

Kanceri i mushkërive është shkaktari numër një i vdekjeve nga kanceri mes dy gjinive, por përpjekjet për ta trajtuar këtë sëmundje kanë dështuar sepse ekspertët ende nuk mund të zbulojnë se si fillon kjo sëmundje. Por, një studim mund ta ketë zbërthyer këtë enigmë; së...

Kafja apo çaji: Cila është më e shëndetshme

Një kafe e nxehtë mund t’jua rritë nivelet e energjisë në mëngjes, përderisa një tas çaj mund t’ju relaksojë pas një dite me stres. Hulumtimet e fundit thonë se të dyja kanë efekte të mira shëndetësore, dhe nuk ka edhe shumë rëndësi se cilën e...

Mos i jepni antibiotikë fëmijës sa herë që sëmuret

Shumica e infeksioneve që shfaqen tek fëmijët lidhen me viruset dhe në këto raste, përdorimi i antibiotikëve nuk është i nevojshëm. Në ditët e ftohta shumë njerëz, veçanërisht fëmijët ndikohen shumë shpejt nga ndryshimet e temperaturave duke u bërë...

Buka, patatja dhe drithërat mund të shkaktojnë kancer, nëse gatuhen në këtë mënyrë!

Buka dhe patatet mund të shkaktojnë kancer, thekson Agjencia Britanike e Standardeve të Ushqimit, e cila më 23 janar 2017, ka iniciuar fushatën “Gjithmonë zgjidhni arin”.   Substanca e rrezikshme e cila shfaqet me rastin e gatimit të patateve apo thekjes së fetave të bukës në...
- Advertisement -

Na kontaktoni

2NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
4NdjekësitNdjek
7AbonentëAbonohu

Postet e fundit

Më të shikuarat

U nda hëna [ HUTBE] Hoxhë: Ibrahim Sherifi

https://youtu.be/4dm5oXBQBrk

Kosova në vitin 2019: Pyetja e Kissinger-it që pret përgjigje

Me pak gjëra të zgjidhura në vitin 2018 dhe shumë të tjera të trashëguara, Kosova do të jetë e mbingarkuar me paqartësi...

Isa Mustafa tregon sa këshilltarë kishte kur ai ishte Kryeministër

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i është bashkangjitur debateve lidhur me numrin e madh të këshilltarëve në kabinetin e...

Serwer: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë nuk është më si opsion

Analisti amerikan dhe eksperti i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, thotë se është e mundur të zgjidhet çështja mes Kosovës dhe Serbisë,...

Federica Mogherini kërkon nga Ekipi negociator heqjen e taksës

Në takimin që sot u zhvillua në Bruksel ndërmjet Ekipit negociator të Kosovës dhe Federica Mogherinit, kjo e fundit përsëri kërkoi heqjen...