Notice: Undefined property: stdClass::$name in /home/radioahi/public_html/sq/wp-content/plugins/awesome-weather/awesome-weather.php on line 299
°
Weather from OpenWeatherMap

Category: Shëndetësi

Shëndetësi
Zbulohet ilaçi që sfidon sëmundjen e Parkinsonit

Është e mundshme që të ndalohet progresi i sëmundjes së Parkinsonit, me një ilaç që aktualisht përdoret tek pacientët që vuajnë nga diabeti i Tipit 2. Ky ilaç, bazuar në një studim klinik, ndihmon në menaxhimin e simptomave mirëpo nuk parandalon vdekjen e qelizave të trurit. Ky studim i zhvilluar me 62 pacientë, i cili […]

Shëndetësi
Si fillon kanceri në mushkëri dhe si të parandalohet?

Kanceri i mushkërive është shkaktari numër një i vdekjeve nga kanceri mes dy gjinive, por përpjekjet për ta trajtuar këtë sëmundje kanë dështuar sepse ekspertët ende nuk mund të zbulojnë se si fillon kjo sëmundje. Por, një studim mund ta ketë zbërthyer këtë enigmë; së fundmi shkencëtarët kanë izoluar dhe identifikuar qelizat skuamoze të cilat […]

Shëndetësi
Buka, patatja dhe drithërat mund të shkaktojnë kancer, nëse gatuhen në këtë mënyrë!

Buka dhe patatet mund të shkaktojnë kancer, thekson Agjencia Britanike e Standardeve të Ushqimit, e cila më 23 janar 2017, ka iniciuar fushatën “Gjithmonë zgjidhni arin”.   Substanca e rrezikshme e cila shfaqet me rastin e gatimit të patateve apo thekjes së fetave të bukës në toster quhet akrilamid, transmeton Telegrafi. Ajo shfaqet nga kombinimi […]

Shëndetësi
Për çka është i mirë jogurti

Jogurti është produkt i gjithanshëm i qumështit i cili fitohet me fermentimin e qumështit me ndihmën e baktereve, por edhe fusha e veprimit të tij nuk është e kufizuar vetëm në tavolinë dhe kuzhinë, transmeton koha.net. Fermentimi i laktozës me një apo më shumë variante të baktereve (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus bulgaricus, Enterococcus faecium, […]

Shëndetësi
Kafja apo çaji: Cila është më e shëndetshme

Një kafe e nxehtë mund t’jua rritë nivelet e energjisë në mëngjes, përderisa një tas çaj mund t’ju relaksojë pas një dite me stres. Hulumtimet e fundit thonë se të dyja kanë efekte të mira shëndetësore, dhe nuk ka edhe shumë rëndësi se cilën e konsumoni, transmeton Telegrafi. Organizata Botërore e Shëndetësisë së fundmi e […]

Shëndetësi
Grupi zero i gjakut ka më së paku rrezik nga sëmundjet e zemrës

Personat me grupet e gjakut A, B apo AB kanë rrezik më të madh nga sëmundja e zemrës sesa personat me grupin 0 (zero), kanë publikuar shkencëtarët amerikanë. Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Harvardit, njerëzit me grupin e gjakut 0 (zero) kanë një mbrojtje natyrore nga sëmundjet e ndryshme të zemrës. Shkencëtarët kanë zbuluar se […]

Shëndetësi
Kafe apo lëng portokalli në mëngjes?

Është bërë gati si traditë për shumë njerëz që kur janë të përgjumur ose të lodhur pinë kafe. Kafeina e gjendur në kafe njihet për stimulimin e trurit  dhe ju ndihmon të luftoni ndjesinë e lodhjes. Por, pirja e kafes krijon varësi dhe ju do të zhyteni në efektet e saj. Dhe më e keqja […]