Notice: Undefined property: stdClass::$name in /home/radioahi/public_html/sq/wp-content/plugins/awesome-weather/awesome-weather.php on line 299
°
Weather from OpenWeatherMap

Category: Lajme

Lajme
Gjermania, gjithmonë përkrah Kosovës

Edhe me ndonjë ndryshim eventual të qeverisjes në Gjermani në zgjedhjet parlamentare që do të mbahen në shtator të këtij viti, ky shtet nuk do ta ndryshojë qasjen pozitive ndaj Kosovës dhe ndaj Ballkanit. Zgjedhja e Frank-Walter Steinmeier si president i ri i Gjermanisë ka një domethënie të veçantë për Kosovën, pasi që nga viti […]

Lajme
Sekretari Amerikan i Mbrojtjes thotë se FSK duhet të bëhet Ushtri e Kosovës (Dokument)

Frikën se nën udhëheqjen e Donald Trump-it administrata amerikane do të ndryshojë politikat në Kosovë e ka shuar Sekretari i ri amerikan i Mbrojtjes, James Mattis në një dëshmi me shkrim për Senatin. Në këtë raport, Sekretari Amerikan i Mbrojtjes thekson se FSK duhet të shndërrohet në ushtri. Ai e ka mbështetur dialogun Prishtinë- Beograd […]

Lajme
SHBA sjell qindra mjete ushtarake të blinduara në Shqipëri

Ushtria shqiptare duket se do të pajiset së shpejti me disa mjete të tjera tokësore dhe të blinduara. Albanian Armed Forces, njoftojnë në faqen zyrtare se 70 blinda për transport strategjik priten të zbarkojnë këto ditë në Shqipëri nga US ARMY (dërgesa e parë) dhe në muajt në vazhdim do vijnë dhe 180 të tjera […]

Lajme
alarmuese ndotja e ajrit në Prishtinë

Pas disa ditësh të përmirësimit të cilësisë së ajrit në Prishtinë, është rikthyer sërish shkalla e lartë e ndotjes.   Mbrëmjen e së enjtes cilësia e ajrit në kryeqytet ka qenë më e keqe se asnjëherë më parë, transmeton Telegrafi. Aktualisht nga matja e fundit që është bërë në orën 21:00, cilësia e ajrit është […]

Lajme
zhbllokuar rrugë fshtatrash, bora deri në 2 metër

Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka treguar se ekipet e kompanive për largimin e borës nga rrugët kanë punuar gjatë gjithë natës kryesisht të fokusuar për të zhbllokuar rrugët nëpër fshatra. Ka thënë se bora kishte arritur nivelin deri në 2 metra në vende të caktuara. “Sot, punëtorët e Hortikultures po pastrojnë edhe trotoaret e […]

Lajme
A ka shpresa për liberalizmin e vizave sivjet?

Qeveria thotë se mosratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi dhe zgjedhjet në disa shtete të BE-së kanë ndikim negativ në procesin e liberalizimit të vizave. Kurse opozita e fajëson Qeverinë “Mustafa” dhe qeveritë pararendëse. Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës, i premtuar vazhdimisht tash e gjashtë vjet nga partitë në pushtet, vështirë se […]

Lajme
I vihet flaka një xhamie në Kanada

Në provincën Quebec të Kanadasë i është vënë zjarri faltores e cila ishte sulmuar para dy muajve, raporton Anadolu Agency (AA). Qendra Kulturore Muslimane e cila përdoret si faltore në qytetin Sept-Iles me 25 mijë banore në lindje të provincës Quebec, është djegur nga persona ende të paidentifikuar. Zjarri është shuar pas intervenimit të zjarrfikësve, […]

Lajme
Alarm i rrejshëm, nuk janë gjetur bomba në Moskë

E plotësuar)- Policia ruse bën të ditur se nuk është gjetur asnjë bombë në stacionin hekurudhor në Moskë në të cilin më herët ishin evakuaur njerëzit pas paralajmërimeve për bombë, transmeton Reuters. Mediat ruse më herët kanë njoftuar se rreth 3 mijë njerëz janë evakuuar nga vendi ku gjenden tri stacione hekurudhore të Moskës për […]

Lajme
Qëllohet për vdekje oficeri i policisë në Moskë

Një polic rus është vrarë në Moskë nga një grup personash që dyshohet se mund të jenë të lidhur me të ashtuquajturin Shteti Islamik. Sipas “The Sun”, të shtënat me armë ndodhën në një stacion të braktisur zjarrëfikje. Një tjetër oficer policie mësohet se ka mbetur i plagosur nga ky sulm. Autorët hapën zjarr kur […]

Lajme
Aeroplani huq pistën, 164 pasagjerët përjetojnë tmerrin(Video)

Një aeroplan pasagjerësh doli jashtë pistës me 171 persona në bord, vetëm pasi ai zbarkoi në qytetin perëndimor rus të Kaliningradit. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, njëra nga “këmbët” e aeroplanit ishte dëmtuar dhe pasagjerët e tmerrar u desh të evakuohen përmes një “rrëshqitëse emergjence”. Aeroplani Aeroflot A321, i cili po fluturonte prej […]