Ëmbëlsirë e shpejt dhe e shijshme me banane

Përbërësit: – Pesë banane – 100 gramë çokollatë – Karamele të vogla me ngjyra Përgatitja: Preni bananet dhe shkrijeni çokollatën në një tas, pastaj futni copët e bananes në çokollatë. Pasi t’i futni bananet në çokollatë, hidhni karamelet e vogla shumëngjyrëshe (si në foto). Të gjitha pjesët i futni në frigorifer...

Ëmbëlsira më e thjeshtë me fara lulëkuqeje: Shije e mirë dhe e vjetër nga fëmijëria!

Me siguri këtë ëmbëlsirë e keni ngrënë shumë herë gjatë fëmijërisë, por nuk keni qenë të vetëdijshëm sa shpejt dhe sa thjesht gatuhet. Nevojiten: ▪ 2 gota qumësht, ▪ 2 gota sheqer, ▪ 1 gotë vaj, ▪ 3 gota miell, ▪ 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira, ▪ 200 g...

Qeska çokollate me portokall

Këtë desert askush nuk do të mund harrojë, si për dukjen, ashtu edhe për shijen që ka! Ngjishni brumin e zakonshëm për palapeta, vetëm shtoni dy lugë kakao. Piqni, dhe në mes të palapetës qitni një...

Suxhuk i pjekur me kërpudha, perime dhe djathë

Kombinim i mrekullueshëm i shijes! Përbërësit: – 1 kungull i vogël,– 5 copë suxhukë,– Pak vaj,– 6 patate të ziera,– 300 g kërpudha të ziera mali,– 200 g djathë të grirë në rende,– – 1 lugë...

Gurabija me copëza çokollate

Përbërësit 125 gr gjalpë 1 vezë gjysmë gote vaj vegjetal 2 gotë të çajit sheqer pluhur gjysmë Pluhur pjekje 1 vanilje 1 kakao 1 gotë të çajit çokollatëcopëza miell          Hapat 1 I derdhni të gjithë përbërësit në një enë të thellë dhe i përzieni. 2 Së fundmi ia shtoni copëzat e çokollatës, dhe e përzieni e gjithë glazurën, nga brumi ndani copa të vogla dhe ia...

Katrorka të bardha

Përbërësit 1 gote (250ml) kos 1 gote qumësht 1 gote vaj 1 gote kokos 1 sheqer vanilje 2 gota sheqer 2 gota miell ½ pluhur për pjekje 100 gr lajthia     Hapat 1 Te gjithe perbersit perzihne se bashkeu dhe qesim ne kallep 35x25 te lyer dhe permillur. 2 Pjekim ne 180 grade per 30 minuta hde pasi te...

Pancerote-pica të mbushura

Përbërësit 750 gr miell 500 gr ajkë 1.5 luge Krip 1 luge sheqer 200 gr margarinë 2 qese pluhur për pjekje 3 vezë 200 gr sallame 250 gr djath kaçkavall 100 ml keçap 1 vezë       Hapat 1 Ne nje ene qesim kosin,kripen,sheqerin,vezet,dhe te gjitha i perzijme mire. 2 Shtojme margarinen e shkrire,pluhurin per pjekje,dhe ngadale shtojme miell gradualisht. 3 Perzijme...
- Advertisement -

Na kontaktoni

2NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
4NdjekësitNdjek
7AbonentëAbonohu

Postet e fundit

Më të shikuarat

U nda hëna [ HUTBE] Hoxhë: Ibrahim Sherifi

https://youtu.be/4dm5oXBQBrk

Kosova në vitin 2019: Pyetja e Kissinger-it që pret përgjigje

Me pak gjëra të zgjidhura në vitin 2018 dhe shumë të tjera të trashëguara, Kosova do të jetë e mbingarkuar me paqartësi...

Isa Mustafa tregon sa këshilltarë kishte kur ai ishte Kryeministër

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i është bashkangjitur debateve lidhur me numrin e madh të këshilltarëve në kabinetin e...

Serwer: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë nuk është më si opsion

Analisti amerikan dhe eksperti i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, thotë se është e mundur të zgjidhet çështja mes Kosovës dhe Serbisë,...

Federica Mogherini kërkon nga Ekipi negociator heqjen e taksës

Në takimin që sot u zhvillua në Bruksel ndërmjet Ekipit negociator të Kosovës dhe Federica Mogherinit, kjo e fundit përsëri kërkoi heqjen...