Notice: Undefined property: stdClass::$name in /home/radioahi/public_html/sq/wp-content/plugins/awesome-weather/awesome-weather.php on line 299
°
Weather from OpenWeatherMap

Category: Kuzhinë

Kuzhinë
Gurabija me copëza çokollate

Përbërësit 125 gr gjalpë 1 vezë gjysmë gote vaj vegjetal 2 gotë të çajit sheqer pluhur gjysmë Pluhur pjekje 1 vanilje 1 kakao 1 gotë të çajit çokollatëcopëza miell          Hapat 1 I derdhni të gjithë përbërësit në një enë të thellë dhe i përzieni. 2 Së fundmi ia shtoni copëzat e çokollatës, dhe e përzieni e gjithë glazurën, nga […]

Kuzhinë
Byrek me krep

Përbërësit 1 gote qumësht 1 gote ujë 2 gota miell Në brendësi mish djathë Për ta lyer 1 vezë gjysme gote miell misri   Hapat 1 Përbërësit e krepit i tundim mirë, në tiganin që nuk ngjitet i pjekim krepat pa vaj. 2 Me këtë masë të dhënë përafersishtë i përfitoni 7-10 krepa, krepave të […]

Kuzhinë
Ëmbëlsirë e shpejt dhe e shijshme me banane

Përbërësit: – Pesë banane – 100 gramë çokollatë – Karamele të vogla me ngjyra Përgatitja: Preni bananet dhe shkrijeni çokollatën në një tas, pastaj futni copët e bananes në çokollatë. Pasi t’i futni bananet në çokollatë, hidhni karamelet e vogla shumëngjyrëshe (si në foto). Të gjitha pjesët i futni në frigorifer derisa të ngrihet çokollata. […]

Kuzhinë
Musaka

Perberesit: 2 Patellaxhane te medhejn, 2 patate 300 gr mish te grire, 2 qepe, 2 domate, 50 gr miell, 200 gr qumesht 50 gr mocarela, krip,piper,vaj,ulliri Pergatitja: Pergatisim ne fillim kimen: skuqim qepe e grire sa me holle, shtojme mishin e grire dhe vazhdojm skuqjen per redh 10 min. Shtojme domatet e grira holle dhe […]

Kuzhinë
Speca të mbushur kreshmorë

Përbërësit: – 10 speca, – 200 g oriz, – 200 g bizele, – 200 g karota, – Një hudhër, – Një qepë, – 3 patate, – 2 dcl vaj, – 2 lugë miell, – Një tufë fletë majdanozi, – Kripë, – Piper, sipas shijes. Përgatitja: 1. Bizelen dhe orizin zieni ndaras, specat pastroni nga farat. […]

Kuzhinë
Çervish me mish të pulës

Përbërësit 1 pulë 15luge miell misri 200gr gjalpë 1 qepë 1luge kripë 200gr petë bakllave biber të kuq biber të zi       Hapat 1 Mishin e pulës e zijmë me qepë,krip, biber t’kuq dhe biber t’zi afër 1 orë varësisht qfare është pula. 2 Miellin e misrit e kavërdisim afër 20 min.me yndyrë […]

Tatli

Përbërësit:  1 gotë Qumësht 1 gotë vaj vegjetal 125 g. gjalpë ose margarinë 2 lugë gjelle irmik ose ( grizë ) 1 lugë gjelle kos 1 lugë çaji sode pjekje (sode buke ) 3-3.5 gota miell (pak nga pak) arra të grimcuara   Sherbeti: 2 gota sheqer pluhur 2 gota uji 2-3 pika lëng limoni […]

Kuzhinë
Katrorka të bardha

Përbërësit 1 gote (250ml) kos 1 gote qumësht 1 gote vaj 1 gote kokos 1 sheqer vanilje 2 gota sheqer 2 gota miell ½ pluhur për pjekje 100 gr lajthia     Hapat 1 Te gjithe perbersit perzihne se bashkeu dhe qesim ne kallep 35×25 te lyer dhe permillur. 2 Pjekim ne 180 grade per […]

Kuzhinë
Pancerote-pica të mbushura

Përbërësit 750 gr miell 500 gr ajkë 1.5 luge Krip 1 luge sheqer 200 gr margarinë 2 qese pluhur për pjekje 3 vezë 200 gr sallame 250 gr djath kaçkavall 100 ml keçap 1 vezë       Hapat 1 Ne nje ene qesim kosin,kripen,sheqerin,vezet,dhe te gjitha i perzijme mire. 2 Shtojme margarinen e shkrire,pluhurin […]