Ëmbëlsira më e thjeshtë me fara lulëkuqeje: Shije e mirë dhe e vjetër nga fëmijëria!

0
31

Me siguri këtë ëmbëlsirë e keni ngrënë shumë herë gjatë fëmijërisë, por nuk keni qenë të vetëdijshëm sa shpejt dhe sa thjesht gatuhet.

Nevojiten:

▪ 2 gota qumësht,
▪ 2 gota sheqer,
▪ 1 gotë vaj,
▪ 3 gota miell,
▪ 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira,
▪ 200 g fara të bluara lulëkuqeje,
▪ sipas nevojës sheqer pluhur.

Përgatitja:

Tundni qumështin me sheqer, pastaj shtoni vajin dhe miellin e përzier me pluhurin për ëmbëlsira.

Në fund me garuzhdë përzieni farat e lulëkuqes.

Qitni në tepsi të mbështjellë me letër për përpjekje.

Piqni në 200 gradë derisa të marrë ngjyrë të gështenjtë.

Ëmbëlsirës së gatshme qitni sipër sheqerin pluhur, transmeton Telegrafi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani nje koment
Ju lutemi shkruajeni emrin tuaj ketu