Musaka

0
18

Perberesit:

2 Patellaxhane te medhejn,

2 patate

300 gr mish te grire,

2 qepe,

2 domate,

50 gr miell,

200 gr qumesht

50 gr mocarela,

krip,piper,vaj,ulliri

Pergatitja:

Pergatisim ne fillim kimen: skuqim qepe e grire sa me holle, shtojme mishin e grire dhe vazhdojm skuqjen per redh 10 min.
Shtojme domatet e grira holle dhe e leme te shterroje deri te avullojne lengjet e gatimit.

Shtojme kripen dhe piperin.
Nderkohe presim patellxhanet dhe patatet ne forme gjetesore. I skuqim per pak minuta. Pastaj fillojme shtrimin: Vendosim nje shtrese patate, pastaj nje shtrese patelxhana pastaj nje shtrese kime. E perserisim dhe nje her ket veprim duke perfunduar me patellxhane.

Pergatisim kremin beshamel: skuqim pak miellin me gjalp dhe ngadale duke e rrahur me tel vezesh shtojme qumeshtin. I hedhim kripen dhe e perziejme
deri kur masa te jet homogjene.
E shtojme siper gatimit te pergatiur dhe e sperkasim me mocarelen e  grire E fusim ne Furr 180 grade redh gjysem ore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani nje koment
Ju lutemi shkruajeni emrin tuaj ketu