Mish i bardhë me susam

0
8
????????????????????????????????????????????????????????

Përbërësit

1 kg mish
Krip
piper i zi
200 gr majonez
1 luge senf
Pak pluhur
4 thelbinjë hudhër
150 gr biskota
150 gr susam

 

 

Hapat

1

Mishin e bardhe e prejm ne shtresa me te holla.

2

Kriposim dhe piperosim pak(kujdes sepse edhe biskotat e njelmeta jane aty).

3

Perzijeme majonezen, senfin,pluhurin per pjekje te mishit te pules, dhe hudhren e grire ne rende.

4

Mishin e veme ne kete salce te perzier dhe perzijme me duar ne menyre qe salca te depertoje ne cdo pjese te mishit te bardhe.

5

Mishin me salcen e leme ne frigorifer per 2 ore qe salca te depertoje mire ne mishin e bardhe.

6

Ne nje ene tjeter perzijme biskotat e njelmeta te bluara dhe susamin.

7

Pastaj secilen pjese te mishit e kalojme ne perzierjen e biskotave te njelmeta dhe susamin dhe radhisim ne tave te mbuluar me leter per pjekje.

8

Pjekim ne 170 grade derisa te merr ngjyre te kuqrremt.

9

Servojme pure patatesh,sallate te bollshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani nje koment
Ju lutemi shkruajeni emrin tuaj ketu