Muharrem Qaili Memi

0
131

Biografia e Muharem Qailit
Muharem Qaili lindi me daten 04.02.1973, ne Shkup. Nje ish kengetar mjaft I njohur nga Shkupi I cili me disa prej albumeve te tija para disa vitesh ka korrur susksese te medha deri ate dite kur ai vendosi te perqafoj fort Islamin dhe ne ate menyr te distancohet nga muzika duke filluar te kendoj ilahi ne gjuhen shqipe.
Rinia dhe edukimi
Pas shkolles fillore dhe te mesme ai filloj te merrej me biznes dugojat e veta ,Muzika ishte pasion I tij qysh nga vegjelia. Qysh si femije, madje para se te fillonte shkollen fillore filloi te kendoj.
Karriera muzikore
Ne vitet 1995 e nxori albumin e pare, pasi qe Muharemi nuk ishte akoma I njohur si kengetar, sukseset I arriti me albumin e dyte te titelluar burgi I zi I cili pat mjaft sukses dhe u be shum I njohur. Ne vitet 1998 deri 2002 ai gjithashtu beri edhe disa filma mjaft te bukur te cilet ishin shum te shikuar ne trevat shqiptare dhe ne diaspor.
Perqafimi I Islamit
Muharemi gjithmon e ka pasur ne zemer islamin por jo edhe ne praktik, namazin e ka falur rregullisht prej 1996 dhe njekohesisht ka qen edhe muezin ne xhamin e sulltan muratit te doktor Zekerija Bajrami. Ne vitin 2008 vendosi qe nje dite te braktise muziken dhe te merret me kendimin e ilahive.
Kendimi I Ilahive
Muharemi eshte I vendosur ne bindjen e tij se per te bere nje hap te tille duhet ta njohesh dhe ta praktikosh islamin me perpikeri. Ky vendim I Muharemit I solli edhe veshtirsi te shumta me produksione te ndryshme muzikore. Albumi I par I ilahive ishte A me fal u Zoti Im nje album mjaft I bukur .

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani nje koment
Ju lutemi shkruajeni emrin tuaj ketu